Радев: Сегашният политически модел наистина е на изчерпване. Навсякъде ме питат дали няма да направя нещо
Следвайте " Гласове " в Телеграм и Инстаграм
" Доверието в институциите е изчерпано. Тоест доверието в настоящия политически модел в действителност е на привършване. Очаквам политическите партии, най-много българският парламент, да проявят разсъдък, мъдрост и да застанат на висотата, която хората чакат от тях. Другото е минаване на страната в спешен режим. И това е допустимо, само че въпреки всичко би трябвало да се даде късмет. Аз чакам, че българският парламентаризъм ще потвърди своята жизнеспособност с значими решения. "
Това отговори президентът Румен Радев на въпрос от студент по време на лекция в УНСС дали не счита, че хората се надяват тъкмо той да предприеме ограничения и да промени притеснителната политическа конюнктура в страната към по-добро, защото е политикът с най-голям публичен рейтинг.
" От моя предходен професионален опит мога да ви споделя от авиацията. По принцип полетът е придвижване по авансово заложена траектория, в която непрестанно има отклонения. Това е обикновено. Работата на екипажа е да ги отстранява и да възвръща начално заложения режим. Когато отклонението стартира да се задълбочава и няма навременна и съответна реакция, се стига до един предел, от който нататък към този момент имаме спешна обстановка. Какво значи спешна - при всички положения самолетът ще е изгубен, въпросът е дали екипажът ще бъде избавен. Защото идващия предел към този момент е пагубната обстановка. Там и самолетът, и екипажът, стигне ли се до това положение, умират. Въпросът е в този откъслек от време, в миналото е по-дълъг, от време на време е ужасно компресиран, сред спешната и пагубната обстановка, дали екипажът ще вземе ограничения в точния момент, с цел да издърпа ръчките на катапулта, най-малко да избави екипажа. "
Не знам вие къде мислите сега, къде се намираме в тази диаграма, описваща сигурността на полетите. Много сериозен въпрос. Неслучайно в обръщението си към вас споделих, че не може да се чака и да се надява единствено на избран брой хора да взимат решенията, тъй като виждаме, че когато те се оставят без публичен контрол и надзор, те вземат решения единствено и само в своя изгода, като ги камуфлират (замаскират) с някаква угриженост за вашето бъдеще, което в действителност ограбват. Така че въпросът не е за избавление с едната персона. Въпросът е всеки един, изключително младежите, да осъзнаят своята отговорност, че бъдещето е във вашите ръце ", разяснява още президентът.
Президентът беше запитан и за измененията в Конституцията. " Сега сме в някаква парадоксална обстановка - създателите на тези промени се жалват от себе си поради измененията. Две са доста значимите неща в политиката - отговорност и доверие. Когато се направи по този начин, че да се размие отговорността, да няма отговорност - това стартира да разрушава устоите на демокрацията, институционалните устои на страната и оттова пътят към хаоса е доста къс ", сподели Радев.
Държавният глава уточни, че препоръки на Конституционния съд не може да дава, само че изясни, че има упования въпросът да бъде решен по-бързо поради огромното публично напрежение. " Не приказвам единствено за служебните държавни управления, а и за редица други въпроси, по които съм го сезирал, които имат директно отношение върху нашето бъдеще ", добави той. " Трябва да бъдем извънредно деликатни, когато предизвикваме промени в Конституцията. Ние направихме бързи промени с дребното болшинство ", сподели Радев.
Президентът означи, че през днешния ден е деветият опит да бъде определен ръководител на Народното събрание. " Някой мислил ли е в миналото, че ще стигнем дотук, само че очевидно в политиката всичко е допустимо ", уточни Румен Радев.
Студент попита президента за " притеснителната политическа конюнктура " в страната и не счита ли, че хората се надяват тъкмо президентът да предприеме ограничения и да я промени. " Този въпрос ми се задава, където и да отида. Правя всичко каквото мога в границите на моите пълномощия като президент. Този въпрос ме натъжава и тормози. Тази вяра и очакване в хората значи, че доверието в институциите, които в действителност би трябвало да правят тази работа, е изчерпано ", отговори Радев.
" Въпросът не е за избавление с едната персона, въпросът е всеки един, изключително младежите, да осъзнаят своята отговорност, че бъдещето е във вашите ръце ", сподели още президентът.
За войната в Украйна
" Аз съм уверен, че могат да бъдат прекъснати бойните дейности при съществуване на ясна политическа воля и предоставяне на път на дипломацията, а освен на амбициозни политици и генерали. Основната полезност на дипломацията е, че тя би трябвало да предотвратява споровете. През последните години от ден на ден нарушаваме този правила и това е тъй като, съгласно мен, животът престана да бъде съществена човешка полезност ".
Според него досега се задействаха единствено два инструмента - военният и икономическият, само че дипломацията оставаше на назад във времето. Дори Украйна още първите месеци след началото на войната одобри закон, с който не разрешава договарянията с отсрещната страна. Виждате в този момент какво стана - и самата Украйна към този момент желае дипломации и договаряния, сподели Радев.
Според президента във войната в Украйна се взеха безпределно доста неверни стратегически решения, а цената към този момент е съвсем милион убити и осакатени. Първата стратегическа неточност беше на съветската страна - те подцениха волята на украинския народ да се съпротивлява и да се бие за своята независимост, разяснява президентът.
Той уточни като стратегически неточности упованията, че под натиска на глобите съветската стопанска система ще рухне, както и изказванията, че Русия свърши ракетите и снарядите. Сега признанията и на генералния секретар на НАТО, са, че Русия създава три-четири пъти повече боеприпаси и военно съоръжение, сподели Румен Радев.
Време е за дипломация. Аз почитам един от най-големите дипломати на 20-ти век Кисинджър, който още в първите месеци излезе с явен проект - " да, тези територии ще останат, само че останалата част от Украйна ще има правото да бъде свободна, демократична страна, член на Европейския съюз и НАТО ". Кисинджър беше тотално подложен на критика, а в този момент всички се връщат към неговия проект, съобщи президентът.
Не чакайте някой различен да поеме отговорност вместо вас – да мисли, взема решение и прави работа вместо вас, тъй като в случай че допуснете това, ще бъдете посетители във вашето лично бъдеще. Младежите, които изберат да останат и да се осъществят в България, ще имат голямото преимущество да допринесат за напредъка на личната си татковина, а това е въпрос и на отговорност към бъдещето, заяви още президентът Румен Радев при откриването на 21-ото издание на Младежкия стопански конгрес, който се организира в УНСС. Събитието е под патронажа на президента и събра към 500 младежи и представители на студентски препоръки от страната. Темата на лекцията, която президентът изнесе, беше отдадена на вероятностите и провокациите пред младежите у нас.
„ Младежта отива там, където получава крила, с цел да осъществя своите упоритости, желае еднакъв старт, навременна поддръжка и условия, които да подсигуряват нейния гений “, съобщи президентът. Румен Радев добави, че младежите се усещат непознати там, където корпулентни брокери към този момент са разпределили страната на порции и към този момент са решили бъдещето в доста браншове. Президентът Радев уточни, че част от младите българи несъмнено ще изберат по-краткия и видимо по-успешния път да осъществят своя гений в по-подредени общества и проспериращи компании на открито, само че останалите ще имат опцията да изпитат удовлетворението, че са съдействали за напредъка на своята Родина. „ А това е едно от най-силните и стойностни чувства “, акцентира президентът в лекцията си пред студентите. По думите му, опциите за развиване на младите в България порастват и тези от тях с ясна упоритост, старания и неизменност, ще се осъществят професионално на високи позиции.
„ Главният въпрос, който ще стои пред вас, е с какво внимание и отношение ще бъдете към публичните и политически процеси в страната, до момента в който преследвате вашите персонални упоритости и благоденствие. Ако вие преследвате мощно персоналните си упоритости, само че оставате глухи и неми за това, което се случва към вас, а точно – деградиращите обществено-политически процеси, ще постигнете благоденствие, само че не и дълготрайно, тъй като то няма да просъществува дълго на фона на продължаващия институционален разпад “, съобщи Румен Радев. Президентът добави, че България ще се развива, в случай че младежите не остават безучастни към редица проблеми в страната ни: в случай че одобряват като засегнатост за интелекта протичащото се в българското политическо пространство, езика, който се лее от парламентарната естрада, упоритостите на хора с низки пристрастености да обхванат бъдещето им, прикривайки и камуфлирайки го зад лозунги, че мислят за младите и прикривайки своя очевиден ламтеж. Президентът съобщи, че е притеснително показното самоубийство на парламентаризма и обществения разстрел на меритокрацията, която се показва в това да ръководят тези, които са образовани, готови, знаят и могат.
„ Когато няма светлина върху безнаказаната корупция и подмолни схеми, това е обезпокоително. Но когато светлината е хвърлена и се вижда, че няма отмъщение и последствие, тогава демотивацията и загубата на доверие е още по-голяма “, съобщи президентът и заключи някои от обществено-политическите процеси, които би трябвало да се преборят: неналичието на правдивост, ограничението и задушаването на свободата на медиите, завладяването на цели институции и превръщането им в бухалки, беднотия, опустели села, занемарена природа. „ Ако не поставим общи старания, точно вашето потомство ще би трябвало да заплаща тежкия налог за десетилетната ни некадърност да изградим здрава, мощна, функционираща на всички равнища страна и вашето потомство ще би трябвало да заплаща сериозните заеми, които сега се теглят “, добави президентът. Личното избавление не е стабилно решение, а гарантирането на личния триумф е допустимо единствено в случай че обедините старания и младежка сила за справяне с недъзите на обществото, съобщи президентът Радев на младежите.
Румен Радев означи, че младежите чакат просветителни стратегии, които да вършат знанието използвано, качествени работни места, съответни демографски политики, правдивост в обществото. По думите на президента, решаването на демографските проблеми минава през определяне на върховенството на правото у нас, тъй като това ще докара до повишение на доверието в институциите, по-малко корупция, правдивост, отбрана на частната благосъстоятелност, достъп до качествено обучение и опазване на здравето.
Президентът уточни, че общото за всички сполучливи стопански системи и общества е инвестицията в младежите и образованието. „ За образованите хора свободата е висша полезност и доста мъчно могат да бъдат манипулирани даже от невежи умели политици “, сподели президентът и изясни, че просветените хора схващат връзката сред персоналните и публичните цели, не се помиряват с недъзите на обществото и търсят решения оттатък всекидневието. Президентът посочи нуждата от развиването на просветителна и научна инфраструктура у нас, от приобщаване на младите към общественозначими дела, политики за младите фамилии, стимулиране на физическата интензивност.